Historie knihovny

Bylo, nebylo, 25. května roku 1919 vznikla v Bílovci první česká veřejná knihovna. Nacházela se v budově německé dívčí školy a částečně také české obecné školy na náměstí, tedy v místech, kde sídlí (od roku 2015) i dnes. První fond tvořily knihy darované Slezskou jednotou v Praze.

V průběhu druhé světové války byla, želbohu, knihovna zničena, díky Emilu Přikrylovi se však vybudovala znovu. Tento významný pedagog a malíř, otec architekta Emila Přikryla, zaznamenal vzpomínky na období poválečné obnovy. V téměř stoletém období, kdy existuje bílovecká knihovna, se stěhovala celkem čtyřikrát. Přikrylova slova o přestěhování knihovny do budovy zámku se však nikdy nenaplnila. Z náměstí putovala na Gottwaldovu ulici (dnes ulice 17. listopadu). Nejprve do míst, kde v současnosti nalezneme obchodní centrum (jednalo se však o jinou, již neexistující budovu), posléze do bývalého pohostinství (dnes prodejna nábytku). Jednalo se o nevyhovující prostory s převážně nepřístupným fondem, chatrným osvětlením a vytápěním, navíc ve špatných hygienických podmínkách, na což si stěžoval personál i návštěvníci knihovny. Předposlední zastávkou bylo 1. patro přístavby nad spojovacím traktem tělocvičny a původní budovy Gymnázia Mikuláše Koperníka (GMK). Mezi léty 1982 až 1983 byly zajištěny finanční prostředky na nové vybavení a 2. září 1983 byla knihovna oficiálně otevřena.

Nastal rok 1997 a začalo se automatizovat. Nejprve na zapůjčeném počítači z GMK s knihovním systémem Lanius. O dva roky později se dvěma počítači, kdy bylo již zpracováno 15 000 knih z celkových 37 648. V roce 2000, díky grantu Ministerstva kultury ČR, byly v půjčovně k dispozici čtenářům 3 počítače s připojením k internetu. S vývojem ICT se neustále zlepšovaly výpůjční služby, od 1. 1. 2004 vám tak knihovníci půjčují knihy přes počítače. V roce 2005 bylo dílo dokonáno, katalogizace knihovního fondu došla po osmi letech do zdárného konce. A to pohodlí on-line katalogu si, milí čtenáři, můžete vychutnávat také od roku 2005. Zdarma si v knihovně surfujete na internetu od roku 2007.

A protože se všichni dobří holubi vracejí, knihovna byla 5. 12. 2015 oficiálně otevřena v nově zrekonstruované budově bývalé Základní školy TGM. V nových prostorách jsou pořádány tradiční knihovnické lekce pro děti mateřských, základních i středních škol, a také kulturní a vzdělávací akce pro širokou veřejnost. V roce 2015 knihovna získala nominaci na Stavbu roku 2015, o rok později pak dvě nominace v soutěži Knihovna roku. Na slavnostním vyhlášení 3. dubna 2017 v Hradci Králové jsme s velkou radostí převzali ocenění v soutěži Biblioweb roku 2017 za nejlepší bezbariérový web Handicap Friendly v ČR.

Od 8. 6. 2017 knihovna používá moderní knihovní systém a online katalog Tritius, který je nástupcem systému Clavius. Projekt se uskutečnil za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Děkujeme! Moc nás potěšilo také ocenění Úspěšný kolektiv města Bílovce, které za pracovníky knihovny, muzea a informačního centra převzala paní ředitelka Mgr. Eva Ševčíková. Slavnostní předání proběhlo 12. 6. 2017 při vernisáži výstavy 150 let Sboru dobrovolných hasičů Bílovec.

V roce 2018 Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zorganizoval pod záštitou Asociace krajů České republiky již devatenáctý ročník BIBLIOWEBu, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny. Se ziskem 232,5 bodů jsme se stali jednoznačným vítězem. Cena za nejlepší bezbariérový web putovala, stejně jako v loňském roce, také k nám do Bílovce. Slavnostní předání cen BIBLIOWEB 2018 se uskutečnilo 9. 4. 2018 na konferenci ISSS 2018 v Hradci Králové.

Novojičínský deník: 11. dubna 2018 — Web knihovny v Bílovci je nejlepší
ISSS: 9. dubna 2018 — Biblioweb 2018 – 19. ročník soutěže o nejlepší internetové stránky českých knihoven
Místní kultura: 12. dubna 2018 — BIBLIOWEB 2018 zná své vítěze
Město Bílovec: 10. dubna 2018 — BIBLIOWEB 2018
SKIP: podrobné výsledky soutěže
Denik veřejné správy: 23. 6. 2017 — Biblioweb – nejlepší webová prezentace knihoven
Rozbor činnosti vybraných knihoven poskytujících VKIS v Moravskoslezském kraji v roce 2016
Novojičínský deník: 11. března 2017 — Filip Surák a Tomáš Melecký: Je úspěch, když strhneme někoho s sebou
Novojičínský deník: 4. března 2017 — Novojičínsko: Březen patří opět knihovnám
Novojičínský deník: 14. února 2017 — Sbírka oblečení a hraček v Bílovci pomůže potřebným
Křížem krajem | Ostrava: 25. ledna 2017 — Rozhlas v knihovně
Deník: 29. listopadu 2016 — Premiérový Bílovecký maják
Lidovky.cz: 3. 3. 2016 — Knihovna se po rekonstrukci rozjela, má i Pidikino
Bulletin SKIP: 2016/1 — Městská knihovna Bílovec v novém
Novojičínský deník: 10. června 2011 — Čtvrťáci křtili vlastní knihu
Turistická vizitka knihovny

Nákup vstupenek online

Nyní máte možnost zakoupit vstupenky na naše akce online. Využijte pohodlnější nakupování.

do eshopu